Temat Mata kompensująca

  • Wylogowany
  • Skarbnik SSRW
  • Skarbnik SSRW
  • Kto powiedział że nie dam rady
Więcej
2022/04/12 12:25 #1 przez
Mata kompensująca was created by
Stosujecie jako lekarstwo na redukcję szczelin dylatacyjnych?

Czy na powierzchni o długości dłuższego boku 14 mb, gdzie podkład jest przecięty 3 dylatacjami, a sam podkład jest z ogrzewaniem i docelowo ma być posadzka z płytek 100x100 cm można sobie pozwolić na taki zabieg? 

Taką ciekawostkę znalazłem 


 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2022/04/13 06:39 #2 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca
często stosuje maty zazwyczaj 3 warstwowe. Warunkiem jest oczywiście wykonanie dylatacji w warstwie okładziny. Oczywiście może być ona przesunięta do spoiny. Kolejna sprawa Ja zawsze w przypadku przesunięcia dylatacji robię dyble dylatacyjne co 30 cm. tak aby ta dylatacja nadal mogła pracować. W warstwie okładziny robię w dylatacji fugę stale elastyczną sylikon/poliuretan. Generalnie mam już realizacje robione kilka lat temu w tym systemie i wszędzie się sprawdziło.
Klej do przyklejenia maty to minimum S1. Maty które Ja stosuje to Profilpas WP3Stop (mają też funkcje hydroizolacji z zastosowaniem taśm na łączeniach)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Skarbnik SSRW
  • Skarbnik SSRW
  • Kto powiedział że nie dam rady
Więcej
2022/04/13 09:29 #3 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca

AKadam post=67085 napisał: często stosuje maty zazwyczaj 3 warstwowe. Warunkiem jest oczywiście wykonanie dylatacji w warstwie okładziny. Oczywiście może być ona przesunięta do spoiny. Kolejna sprawa Ja zawsze w przypadku przesunięcia dylatacji robię dyble dylatacyjne co 30 cm. tak aby ta dylatacja nadal mogła pracować. W warstwie okładziny robię w dylatacji fugę stale elastyczną sylikon/poliuretan. Generalnie mam już realizacje robione kilka lat temu w tym systemie i wszędzie się sprawdziło.
Klej do przyklejenia maty to minimum S1. Maty które Ja stosuje to Profilpas WP3Stop (mają też funkcje hydroizolacji z zastosowaniem taśm na łączeniach)

Adam, a co myślisz o tym eksperymencie, który widać na filmie? Jest tam jawnie pokazane, że płytka na macie nie ulega uszkodzeniu. Chciałbym to widzieć na większej powierzchni jak jest kilka płytek ułożonych obok siebie. Ciekawe jak zachowają się pozostałe okładziny?  

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2022/04/13 11:27 #4 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca
Niby górna płytka nie pękła, również nie widać by płytka  odeszła od kleju i maty, ale na filmie nie jest pokazane czy mata nie została zerwana od podłoża. Bo przy takim rozszerzeniu wizualnym około 3 - 4 cm  to wydaje mi się że coś powinno popuścić. 
​​​​​​Chyba że jakaś super mata i płytka.
Pomimo stosowania mat powinno się stosować kotwy przeciw klawiszowaniu w pionie, tak jak wspomniał Adam. Bo jeżeli na rozszerzanie jest jakiś patent do napraw, to w przypadku klawiszowania kotwy są pomijane. 

"Gdy słucham, co mówisz, słyszę, kim jesteś."
Za tę wiadomość podziękował(a):

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2022/04/13 12:09 #5 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca
Generalnie w takie rozciągnięcie nie wierzę i raczej taka sytuacja jest niedopuszczalna. Myślę, że bez problemu możemy mówić o rozciągnięciu do 5 mm ale nie wiecej pod warunkiem, że jest "zadyblowane" i nie będzie "klawiszować" bo na to chyba rady nie ma.
Generlanie kiedyś miałem sytuacje w Niemczech (lata temu), że położyłem płytki na pycie OSB 3 22 mm na macie Schlutter Ditra 25 gdzie podłoga uginała się. Ugięcie było wyczuwalne przy chodzeniu, nie wiem w jakim stopniu bo nie mierzyłem tego poza tym moja wiedza była za mała na to ;) fotrmat płytki 60 cm x 30 cm i przez okres 2 lat na pewno nic się nie wydarzyło. Wtedy jeszcze miałem małą wiedzę i dziś na pewno inaczej bym to wykonał... ale działało!
Myślę, że maty odpowiednio dobrane i zastosowane bardzo dużo pomagają i chronią nas przed nie pożądanymi pęknięciami.
Za tę wiadomość podziękował(a):

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2022/04/13 12:16 #6 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca
Pytanie czy maty stosować na samych "nacięciach rozkurczowych" czy dylatacjach, albo robić po całości, tak jak zalecają producenci.
Bo coraz częściej zdarza się że wykonawcy robią tylko na samych nacięciach lub dylatacjach 

"Gdy słucham, co mówisz, słyszę, kim jesteś."
Za tę wiadomość podziękował(a):

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Skarbnik SSRW
  • Skarbnik SSRW
  • Kto powiedział że nie dam rady
Więcej
2022/04/13 15:57 - 2022/04/14 08:45 #7 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca

 post=67089 napisał: Pytanie czy maty stosować na samych "nacięciach rozkurczowych" czy dylatacjach, albo robić po całości, tak jak zalecają producenci.
Bo coraz częściej zdarza się że wykonawcy robią tylko na samych nacięciach lub dylatacjach 

Oczywiście że po całości, inaczej nie widziałbym sensu stosowania takich mat.
Ostatnia2022/04/14 08:45 edycja: od.
Za tę wiadomość podziękował(a): ,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Wiceprezes Regionu Łódzkiego
  • Wiceprezes Regionu Łódzkiego
  • Najlepszy Glazurnik w Łodzi, i Skromny ...
Więcej
2022/04/13 18:07 #8 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca

peronik post=67090 napisał: Oczywiście że po całości, inaczej nie widziałbym sensu stosowania takich mat.

Klej S1/S2 jest odkształcalny więc z mniejszymi naprężeniami da rade, i tak nawet jeśli dasz matę na całość to i tak tylko w okolicy dylatacji bądź pęknięcia będą "zauważalne" ruchy.
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2022/04/13 19:08 - 2022/04/14 08:45 #9 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca

 post=67090 napisał:

 post=67089 napisał: Pytanie czy maty stosować na samych "nacięciach rozkurczowych" czy dylatacjach, albo robić po całości, tak jak zalecają producenci.
Bo coraz częściej zdarza się że wykonawcy robią tylko na samych nacięciach lub dylatacjach 

Oczywiście że po całości, inaczej nie widziałbym sensu stosowania takich mat.





My to wiemy, że należy dawać po całości. 
Zaledwie wczoraj miałem pytanie czy dawać matę tylko na dylatacji. 
Odpowiedz była szybka że tylko po całości, a jak ten ktoś zrobi to już nie moja sprawa. 


 


"Gdy słucham, co mówisz, słyszę, kim jesteś."
Ostatnia2022/04/14 08:45 edycja: od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2022/04/14 21:50 #10 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Mata kompensująca
Osobiście stosowałem matę kompensacyjną 6 mm Botamentu. Klej do przyklejenia maty zalecają M 21. Płytki układane to 120x120 Tubądzin. Mata po całości. 
Przy pokazanej dylatacji jedyne rozwiązanie. Sopro ma matę 7 mm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy:

Poczta PW

Nie jesteś zalogowany.

Czas generowania strony: 0.077 s.